2012. szeptember 28., péntek

Homeopátia

 A homeopátia egy kétszáz éve létező, nagyon szigorúan szabályozott eljárások szerint készített gyógyszerekkel dolgozó, holisztikus orvostudomány. Első virágkorát a XIX. században élte, amikor nagy, pusztító járványok dúltak Európa-szerte. A kolera és tífuszjárványokban a homeopátiás kórházakban kezelt betegek 80%-a túlélte a kórt, míg a hagyományosan kezelteknél ez az arány fordított volt. a XX. század elején nagy orvosi felfedezések következtek, és az orvos, a gyógyulás is elérhetőbbé vált a tömegek számára. Felfedezték az antibiotikumokat, gyógyíthatóvá vált sok addig életveszélyes betegség. Fejlődött a sebészet, a diagnosztika. És gyorsabbá vált a gyógyítás ritmusa.
Ezt mindenki tapasztalhatja, akit gyerekkorában még vizsgált doktor bácsi, és aki mostanában elmegy egy panasszal a rendelőbe. A gyorsaság gyors hatású szereket kívánt. Viszont a század vége felé elértünk odáig, hogy a krónikus betegségek száma megszaporodott, az olyanoké, amit gyógyszerekkel csak enyhíteni lehetett, gyógyítani nem. Bőrbetegségek, allergiák, gyomor és bélproblémák, stb.
Ismét előtérbe került a homeopátia, amely a testet és lelket egységként kezeli, pl. a krónikus betegségeknél nemcsak az életminőséget javító tüneti kezelést kínál, hanem megpróbálja felderíteni az okot is, és az okot kezelni. Annyi minden okozhatja a bajt. Lehet családi örökség, kialakulhat egy elfojtott érzelmi trauma után, az állandó stressz hatására, vagy gyógyszerek mellékhatásaként.
 Európában nagyon sokan fordulnak homeopata orvoshoz krónikus problémákkal. Keleten, mint például Indiában, a szegényebb réteg sokszor azért választja a homeopátiás kórházakat (mert Indiában többszáz ilyen létezik), mert itt a kezelés jóval olcsóbb. És az ország egészségügyi mutatói egyre javulnak.
A másik fontos terület a várandósság ideje, amikor sok gyógyszer ellenjavallt. Legtöbben ilyenkor találkozunk először a homeopátiával. És utána a kisbaba problémáinál. Hányan voltunk már hálásak a Chamomillának egy átaludt éjszakáért!
homeopátia
A homeopátia alkalmazásának több szintje van. Lesz olyan, aki csak komplex szereket szed, vírusos betegségekre, amikor nincs rá hagyományos terápia. Ő így illeszti be az életébe a gyógymódot. Mások elkezdenek egyéb bajokra is akut szereket szedni, és boldogok, ha egy jól választott golyócska megszűnteti a lázat, elmúlik tőle a gyerek hányása, köhögése. Azért örülnek, mert természetesen, mellékhatások nélkül oldottak meg egy problémát.  És lesz olyan, aki alkati szerért megy el homeopata orvoshoz, vagy ezt a gyógymódot választja elsősorban.  
Az, hogy hogyan gyógyulunk, homeopátiával, kamillateával, hagyományos gyógyszerekkel, illóolajokkal, vagy ezek kombinációival, a saját döntésünk. Felelősségteljes, tapasztalatokon alapuló döntésünk.  Ami alapvető emberi jogunk.

Miért jó a homeopátia?A homeopátia egyéni, alkati terápia, mely az egész embert – testét és lelkét egyaránt – figyelembe veszi, miközben nem mérgező, és mellékhatásoktól mentesen gyógyít. Parányi, vagyis infinitezimális dózisokban használja a gyógyszereket, ellenkező esetben ugyanis igencsak súlyosbítaná a tüneteket.
 
Miben különbözik a hagyomásnyos orvoslástól a homeopátia?
A homeopátiában nem ellentétesen, hanem analóg módon ható anyagokat alkalmaznak, amelyek a kezelendő betegségekhez hasonló állapotot idéznek elő. A homeopátiás potenciák gyenge ingerként hatva ösztönzik és normalizálják a megzavart működést.
Ezzel szemben a hagyományos, allopátiás orvoslás a betegségtünetekre irányul, „elnyomja” azokat, tehát a gyógyulás céljából ellenszereket használ.


Mik a homeopátiás terápia előnyei:
1. Sokszoros hígításuk miatt a szerek semmilyen mellékhatást nem okoznak.
2. Túlérzékenységi, allergiás reakciók nem lépnek fel, hozzászokás nem alakul ki.
3. A hagyományos gyógyszerekkel kombinálhatók.
4. Hozzászokás nem alakul ki.
5. A jól kiválasztott szerek gyógyítják az akut és a krónikus betegségeket.
6. E gyógyszerek betegségmegelőzésre (prevencióra) is alkalmasak, amiben komoly szerepe van az alkati kezelésnek.
7. A homeopátiás szerek alapvető tulajdonsága, hogy serkentik az öngyógyulási mechanizmusokat a szervezetben, erősítik az immunrendszert.
8. Csecsemőknek, kisgyerekeknek, várandós és szoptatós anyáknak, időseknek is adhatók, dózismódosítás nélkül.
9. Az alapanyagok természetes eredetűek

A homeopátia hatásterülete széles. Érdemes konzultálni egy homeopátiához értő orvossal, aki ismeri a módszer lehetőségeit és határait.
A homeopátia a gyakrabban előforduló megbetegedések többségének gyógykezelésére alkalmas, különösen igaz ez a következőknél: influenza, ismétlődő orr-, fül-, torokgyulladás, emésztési zavarok, stressz, álmatlanság, stb.


A homeopátia lehetőséget ad a gyógyszeres túlterhelés és az abból eredő ártalmak következményeinek kivédésére.

A homeopátia korlátai

Természetesen a homeopátiának is megvannak a maga korlátai. Egyes betegségek túlmutatnak a homeopátia hatásterületein: ilyenek a súlyos, akut orvosi vagy sebészeti esetek, melyek azonnali beavatkozást igényelnek.

Rosszindulatú daganatos betegségek (rák, leukémia) és szexuálisan átvihető betegségek esetén egyéb kezelések kiegészítéseként írják fel a homeopátiás szereket.
Reaktív terápiás módszerként a határai odáig érnek, amíg a szervezet reakciós képességei tartanak.

Éppen ezért a homeopátia nem teszi feleslegessé a klasszikus orvostudományt.

Ugyanakkor egy műtét utáni lábadozás során ismét célszerű lehet a homeopátiás gyógyszerek alkalmazása, hogy a beteget véglegesen meggyógyítsák.
homeopátia

Milyen alapanyagból készülnek a homeopátiás gyógyszerek?

Milyen alapanyagból készülnek a homeopátiás gyógyszerek?A homeopátia több, mint 3000-féle kiindulási anyagot használ, amelyek növényi, állati, ásványi, vagy egyéb (kémiai)  eredetűek lehetnek. Döntő mértékben növényi eredetűek (65%).
 
Növényi eredetű szerek:
A növényi eredetű homeopátiás szerek javallatai az alacsony potenciáknál többnyire megegyeznek a fitoterápiában használatos indikációkkal, illetve e készítményeknek olyan új tulajdonságaik is vannak, amelyek a potenciálás során jelennek meg.
Ezek a gyógyszerek készülhetnek a növény egészéből vagy egyes részeiből; például hajtásából, gyökeréből, virágjából a homeopátiás gyógyszerkönyv megfelelő előírásai szerint.
Ásványi anyagokból készült szerek:
A homeopátiás hatóanyagok második csoportját az ásványi anyagok alkotják (kb. 28%) ezek valódi ásványok, fémek és egyéb anorganikus anyagok.
Állati eredetű homeopátiás készítmények: 
Az állati eredetű szerek száma sem elhanyagolható (kb. 5%). Többek között rovarok, mérges kígyók, békafajok, sőt még a tintahal is szerepel a számításba jövő állatok között.
Bioterápiás szerek:
A fenti hatóanyagokon kívül a homeopátia nozódákat (bioterápiás szereket), vagyis betegségokozó anyagokat (kórokozó, betegtől származó produktum) is alkalmaz. Ezeket szintén speciális eljárásnak vetik alá, hogy a homeopátia elvéhez híven, mellékhatás-mentesen gyógyítsanak.

                    Homeopátia gyermekeknek

Homeopátia gyermekeknekA homeopátia olyan alternatíva a szokványos kezelési módok, gyógyszerek mellett, amely biztonságos, nem toxikus, ugyanakkor hatásos, gyors enyhülést, gyógyulást hoz.
Tény, hogy a gyermekek nagyon jól, a felnőtteknél jobban reagálnak a homeopátiás terápiára, mert az ő esetükben betegség természetes lefolyását, gyógyulási képességüket még nem torzítja el sok hagyományos gyógyszer szedése.

Alkalmazása néhány alapvető szedési szabály megtartása mellett egyszerű, a gyermekek készségesen együttműködnek, szívesen beveszik az édes golyókat. Több golyó esetleges bevétele esetén sem kell gyógyszermérgezéstől tartanunk, esetleg a szerre jellemző tünetek erősödhetnek fel. Ilyenkor megfigyelésen kívül másra nincs szükség.
Miért ajánlják a homeopátiát gyerekeknek?

Homeopátiás kezeléssel gyorsabban gyógyulnak a gyermekek.

Ritkábban lesznek betegek, az immunrendszerük is erősödik. 


A szülők aktívan részt vehetnek gyermekük gyógyításában, egészségük megőrzésében, hiszen a homeopátia alapja a megfigyelés. A gyermekeket ugyanis személyiségének és nem kizárólag betegségének megfelelően kezeljük.


A homeopátia célja az öngyógyító mechanizmus serkentése és nem a betegségek elnyomása.

A homeopátia további előnyei a gyermekeknél:

- Már újszülött kortól kezdve alkalmazható
– Nincs mellékhatása
– Nem okoz gyógyszerallergiát
– Erősíti az immunrendszert
– Összeegyeztethető más, hagyományos kezelési formákkal
– Alkalmas testi és lelki panaszok gyógyítására.
 
Akut betegségek esetén, sérülések esetén is alkalmazhatók – fontos azonban megjegyezni, hogy nem kielégítő vagy elhúzódó gyógyulásnál, krónikus esetben mindig kérnünk kell gyakorlott homeopata orvos segítségét, aki hagyományos orvoslási és a homeopátiás ismeretekkel is rendelkezik és folytatni tudja a kezelést. 



                            Homeopátia az állatoknál

Homeopátia az állatoknálA gyógyászati elveket még az ógörög orvosok /Empedokles és Hippokrates/ fogalmazták meg, amely a hasonlóság szabályát teszik a gyógyításban követendővé: „hasonló a hasonlóval gyógyíttassék”.
A természetben a vadon élő állatok, vagy az emberek közelében is, fél-szabad tartásban, saját bajaikra szükségszerűen válogattak a környezetükben fellelhető növényi, esetenként ásványi anyagokból.
Egyik szemléletes példája ennek, hogy a legelésző birkanyáj egyes egyedei gyomorrontásukra a „napi menüt” cickafark legelésével kezdték.

Ennél az öngyógyítási formánál, még a „fűben, fában az orvosság” is hatékony volt, mindaddig, amíg az ember saját kis önös érdekéből elkezdte „kézből” vagyis készből etetni az állatait-kicsiket, nagyokat, tollasat, szőröset egyaránt. Ehhez viszont maga mellett kellett tudnia csordáját, lovát, nyáját és kerítőt játszó munkás puliját.


Nincs is ebben semmi rossz, mondhatnánk – éltek is boldogan, míg meg nem ettük őket! De addig is...Kórok és nyavalyák mindig is voltak és akkor mutatkoztak meg leginkább, amikor az emberi mohóság élhetetlen korlátok közé szorította „tulajdonát”. Akkor gyorsan kellett menteni a menthetőt...
                                                          Hasonlót a hasonlóval

Két módon lehettet eljárni: tüzet vízzel- vagy kutyaharapást szőrivel! Az előzőt mindenki érti, az utóbbival még ismerkedünk.

A hasonszenvi gyógyászat, a homeopátia alkalmazása állatokon azon egységes elvek alapján hatékony és sikeres lehet, amelyek az embergyógyászatban is önálló diagnosztikai és terápiás módszerként működnek.


Ez érvényes is addig a pillanatig, amíg az állatos viziten el nem hangzik a kérdés, hogy „na és mi a baja?”.Tőlem kérdi Dr .Úr ?- hangzik a válasz. A háromlábú széknek rögtön ki is törött az egyik lába... Hogy a handicapből futamot nyerjünk, nem kevés tapasztalat és empátia szükséges.


Ami közös a gyakorlati alkalmazásban az leginkább a gyógyszerkincs, hiszen a szerek természetes ásványi, növényi és állati eredetűek. Ezek az anyagok bármelyike okozhat betegségtüneteket az adagolt mennyiség és gyakoriság függvényében, így tehát minden anyag nagyléptékű dinamizált, azaz potenciált „hígítása” felhasználható a gyógyításban. Hatékonyságuk azonos az embergyógyászatban tapasztaltakkal, de a találati pontosság igencsak változó lehet.


Hogy ez mégsem szegte kedvét eleinknek, mi sem bizonyítja jobban, mint a másfél évszázada 1868-ban kiadott Hasonszenvi Állatorvos című németről magyarra fordított vezérkönyv, amely ma is megállja helyét.


Mi kell ahhoz, hogy egy beteg állat (haszon vagy kedvenc) esetleg mindkettő homeopátiásan gyógyulhasson?

Elsősorban egy megértő gazd(a)i. Aki végre megértette, hogy kedvence kálváriája egyben kettőjük baja. Orvosolni az okokat érdemes, a tünetek „maguktól” múlnak el... különben is csak jeleztek valamit és ez emberre, állatra egyaránt érvényes! 

                 Cicák sebgyógyítása homeopátiás szerekkel

Cicák sebgyógyítása homeopátiás szerekkelKözismert, hogy a macskák a ragadozó természetű háziállatok közé tartoznak, s mint ilyenek nem csak az áldozataikat, egereket, lepkéket, rovarokat ragadják meg éles karmaikkal, hegyes kis fogaikkal, hanem bizony egy – egy hirtelen mozdulattal akár gazdáikon, akár társaikon is súlyos sebeket ejthetnek.
 Ilyen jellegű sérülések főként a kandúrokat érik, amikor a párzási időszakban túlzott mértékben fitogtatják férfiasságukat, s nem hajlandók belátni, hogy a náluk erősebb „kand-urakkal” nem érdemes mindenáron harcba szállni a gyengébbik nem kegyeinek megszerzéséért. Előbb utóbb azonban minden csata véget ér s mind a győztesek, mind a vesztesek többé vagy kevésbé elcsigázva, megtépázva, sebesülten térnek haza az őket órák vagy napok óta váró „családi fészekbe”, ahol kimerülten kuporodnak fel kedvenc foteljuk sarkába s véget nem érő, hosszú alvással pihenik ki fáradalmaikat.
Ébredés után pedig megkezdődik a „háborús veszteségek” felmérése, a kapott sebek tisztogatása, nyalogatása, ami azért sem egyszerű dolog, mert ezek a sérülések többnyire a fejükön érik az állatokat. Ilyenkor bizony nagyon jól jöhet, ha a gazdi szakszerűen tud segíteni kedvenc kis trubadúrjának s olyan módszert alkalmaz, amelyik amellett, hogy a sebgyógyulási folyamatot gyorsítja és csökkenti a sérült területek fájdalmát, biztosan ártalmatlan is az állat számára. Szerencsére a homeopátia számos olyan szert ismer, amit a kellően képzett gazda ilyen esetekben alkalmazhat.

Mielőtt a megfelelő szert kiválasztanánk, győződjünk meg a sérülés jellegéről. Ahol a szőrt csapzottnak, vértől vagy véres nyálkától összetapadtnak látjuk, próbáljuk meg a sebet megkeresni és jól szemügyre venni. Ehhez legjobb, ha a szőrt kíméletesen lenyírjuk és szétsimogatjuk a seb körül.
 Ha a sebzés még láthatóan friss, élénkvörös, fényesen csillogóak a sebszélek és nem vagy csak kis mértékben szennyeződött, akkor ARNICA TINCTÚRÁT alkalmazzunk a helyi kezelésre. A tömény tinktúrából egy pohárba engedett ujjnyi mennyiségű, kéz meleg vízhez 15-20 cseppet adjunk, s ezzel – mull lap (géz) vagy egy tiszta zsebkendő segítségével – óvatosan mossuk át a sebet és annak környékét. Az Arnica nem csak tisztítja a sérült területeket, hanem fájdalomcsillapító és sebgyógyító hatása is jelentős!

Másképpen kell értékelnünk a helyzetet, ha már régi, több napos vagy erősen szennyezett sérüléssel tér haza a macskánk! Ilyenkor a beszáradt, fénytelen, szürkés-vörös, esetleg gennyes, néha talán már bűzös sebeket célravezetőbb a szőr eltávolítását követően KÖRÖMVIRÁG TINCTÚRÁVAL kezelnünk: az Arnicánál leírtakhoz hasonlóan készítsünk a tömény alkoholos kivonatból mosófolyadékot, s ezzel néhányszor mossuk át a sebet és környékét. A körömvirág hatóanyaga a régebbi és erősen szennyezett sebeknél tapasztalható megzavart sebgyógyulási folyamatot előnyösen befolyásolja – szabályozza és meggyorsítja – azáltal hogy megtisztítja a sebüreget az elhalt szövetmaradványoktól, elpusztítja az ott lévő kórokozókat, miközben megindítja az egészséges sejtek szaporodását.
Ha a sebeket kitisztítottuk, a helyi kezelést a választott szer (Arnica vagy Körömvirág) hatóanyagával készült kenőccsel folytassuk tovább. Ha azt tapasztaljuk, – főként hasított sebeknél – hogy a legkisebb érintésre is rendkívül érzékeny a sérült terület, akkor kezeljük azt helyileg naponta többször HYPERICUM OLAJJAL.

A kevésbé veszélyes sebek gyógyulási folyamatát kiválóan támogathatjuk az alábbi, szájon át adagolható homeopátiás szerek kombinációjának, egy időben történő adagolásával: STAPHISAGRIA 5 CH és SILICEA 9 CH.
Ezek a szerek (a patikák többségében már szabadon vásárolhatók) mindegyikéből naponta 2x3 golyócskát teszünk az állat szájába, vagy ha ez nehézséget okoz, akkor az állat ivóvizébe, esetleg kevés vízben feloldva közvetlenül öntjük, vagy fecskendezzük a szájába.

 Különös figyelmet kell fordítanunk a harapott sebek kezelésére! Ezek a sebek mindig párosával „készülnek” ezért soha ne elégedjünk meg azzal, ha csak egy harapott sebet találunk, hanem mindig keressük meg annak az ellenoldali párját is. Harapás ugyanis csak akkor következhet be, ha a támadó mind az alsó mind a felső álkapcsának szemfogait egyidejűleg tudja használni. Egyébként csak mélyebben vagy kevésbé mélyen végig karcolja a sértett fél testfelületét.
A harapott sebeket egyébként helyileg hasonlóan látjuk el, mint a szennyezett vagy több napos sérüléseket, azonban számolnunk kell azzal, hogy ezek sokkal gyakrabban tályogosodnak el, mint a felületesen ejtett sebek. Ha ez bekövetkezik, akkor a sebzés észlelését követő néhány nap múlva azt tapasztaljuk, hogy a beteg terület megduzzad, rendkívül érzékennyé válik, az állatot gátolja a mozgásában, ha a pofatájékán van evésében, ivásában s ilyenkor esetleg csuroghat a nyála is. Később a duzzanat megpuhul és néhány nap után, amikor a tályog „megérik” meg kell nyitni, vagy magától kifakad, és gennyes váladék ürül belőle.

A homeopátia kiváló szereket ismer, amivel a fenti folyamatot felgyorsíthatjuk, s napokkal megrövidíthetjük kedvencünk szenvedéseit anélkül, hogy sebészi beavatkozást (altatás, vágás stb.) kellene alkalmaznunk, vagy akár csak kézbe kellene vennünk a cicát, a tályog megnyitásához vagy utókezeléséhez. A homeopátiás módszert alkalmazó gazdi teendője ilyenkor a következő:
Ha azt látja, hogy a sérült terület duzzadni kezd HEPAR SULFURIS 5 CH-t adagoljon a cicának, kétóránként egy-egy adagnyi mennyiségben, az előzőekben leírt módon (éjjel nem kell adni). Ennek hatására a tályog igen gyorsan „megérik” és többnyire 48 órán belül magától kifakad. Hogy az érést követően a tályog megnyílása is biztosan bekövetkezzen, a második naptól kezdve adjunk ugyancsak kétóránként néhány alkalommal 3-3 golyócskát a „homeopátiás késnek” elnevezett MYRISTICA SEBIFERA 5 CH-s szerből. Ha a tályog már megnyílt, mindkét szer adagolását szüntessük meg! A tályog üregében maradt szennyes váladék tökéletes kitisztítására adjunk a betegnek szájon át a SILICEA 9 CH-ból naponta 2x3 golyócskát 4-5 napon keresztül.

Aki a homeopátiás szereket elkezdi alkalmazni, hamar rájön arra, hogy mind kedvenc állatának mind saját magának megkönnyíti a helyzetét azokban az időszakokban, amikor a legnagyobb problémákat kell megoldaniuk, s aki már korábban volt hasonló helyzetben az össze tudja vetni, hogy mennyivel egyszerűbbé válik így a sérült állatok ellátása. Ezzel természetesen nem kívánok senkit sem arra biztatni, hogy a jól bevált hagyományos állatorvosi szolgáltatásokat a jövőben ne vegye igénybe, mert hiszen egy mélyre hatoló hosszan felszakadt sebzés esetében semmiképpen nem nélkülözhető a szakszerű állatorvosi ellátás, mint ahogy a törött végtagok esetében sem helyettesítheti semmilyen homeopátiás szer adagolása a törött csontvégek megfelelő helyzetben történő tartós rögzítését.
Azonban tudnunk kell azt is, hogy a homeopátiás szerek a „hagyományos” állatorvosi ellátással egyidejűleg is előnyösen adagolhatók hiszen, a sebgyógyulásra vagy a csontvégek összeforrására gyakorolt rendkívül kedvező hatásukat ebben az esetben is kifejtik, s ezt mindenképpen ki kell használni annak a gazdának, aki már ezen ismeretek birtokába került.

           Bőrbetegségek a cicáknál- gyógyítás homeopátiával

Bőrbetegségek a cicáknál- gyógyítás homeopátiávalA most ismertetésre kerülő bőrbetegségek többsége sokszor hasonló lehet a sérülésekhez, azonban fontos, hogy azokat mégis egyértelműen elkülönítsük egymástól.
A bőrbetegségek is a test felszínén, a bőrön jelentkeznek, sokszor szőrhullással és az esetek egy részében a viszketés miatt, akár a beteg terület sebesre történő vakarásával is járhatnak.
Ha tehát bármilyen bőr- vagy szőrelváltozást látunk a cicánk testén, legelőször tisztázzuk annak jellegét és igyekezzünk meghatározni az okát is.

Röviden tekintsük át, melyek lehetnek a bőrbetegségek leggyakoribb külső és belső előidézői?

Mindenek előtt győződjünk meg arról, hogy gondos és rendszeres kezelésünk ellenére, nem találunk-e
külső parazitákat (bolhák, tetvek stb.) az állat szőre között. Szóba jöhetnek gombás vagy baktériumos folyamatok, amelyek valamilyen külső fertőzés következményei, vagy olyan allergiás elváltozások, amelyek különféle kémiai anyagokkal történt érintkezés (bolhanyakörv, paraziták elleni hintőporok, festékek, impregnáló anyagok stb.) és a velük szembeni túlzott mértékű érzékenység (kontakt allergia) következményei lehetnek.

A belső okok között is legelőször egy tulajdonképpeni külső tényezőt kell megemlíteni, ez pedig a takarmány. Ez kívülről kerül ugyan be az állat szervezetébe, azonban esetenként olyan anyagcserezavarokat okozhat, amelyek következtében a bőrön különféle kóros elváltozások (kiütések, hólyagok, apró pattanások, viszkető göbök stb.) jelenhetnek meg.

A nem megfelelően takarmányozott (s ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy rossz minőségű a takarmány, csak talán kedvencünk „nem bírja”) cica szervezete hosszabb- rövidebb ideig képes alkalmazkodni a számára kevéssé optimális takarmányhoz, azonban előbb-utóbb ez az alkalmazkodó képessége kimerül és a szervezet egyensúlya felborul.

A rendellenes anyagcsere folyamatok, emésztési zavarok, májfunkciós és vizelet kiválasztási problémák rendellenes anyagcseretermékek megjelenését eredményezik, amelyek hatására a bőrben lévő izzadság illetve faggyúmirigyek váladékának minősége megváltozik. Ez a váladék a bőrt izgatja, azon égető jellegű kipirulások, pörsenések jelennek meg, amelyeket az állat vakarni kezd. Tudjuk magunkról, hogy ha egy viszkető bőrterületet elkezdünk vakarni, az egy idő után többnyire még jobban viszket, ezért egyre jobban vakarjuk, s bár valamelyest megpróbáljuk magunkat türtőztetni, ha megfeledkezünk magunkról mégis csak oda-oda nyúlunk s egyszer csak azt vesszük észre, hogy véresre vakartuk viszkető testrészünket.

Sokkal inkább így van ez az állatoknál, ahol hiányzik a tudatos önmegtartóztatás jelensége, ezért ha nem avatkozunk be időben, akkor a viszketés – vakarás ördögi köre hamar az állatorvosi rendelőben végződhet.

Belső okok (előrehaladott kor, műtéti ivartalanítás, gyógyszeres fogamzásgátlás stb.) idézhetik elő a különféle hormonális eredetű bőrbetegségeket is, amelyekre általában a tünetek szimmetrikus előfordulása (pl. szőrhullás) a jellemző.


Sok esetben csak szőrváltáskor vesszük észre, hogy valami nincs rendben a cica kültakarójával. Teljes testfelületén vagy esetleg csak foltokban hullik, töredezik, filcesedik a szőre, máskor az úgynevezett piheszőrök (aljszőrök) fejlődése nem kielégítő.


A homeopátia segíthet

Ha olyankor jelentkeznek először a bőrbetegség tünetei, amikor nincs lehetőségünk azonnal állatorvoshoz fordulni, nem tudjuk szakember véleményét kikérni, de nálunk van a homeopátiás házipatikánk, nagyon sok további kellemetlenségtől kímélhetjük meg kedvenceinket.

A most következő bekezdésekben a legfontosabb teendők és leggyakrabban adagolt
homeopátiás szerek ismertetésével csak ízelítőt adok a bőrbetegségek homeopátiás gyógykezelési lehetőségeiről, mivel e téma részletes kifejtésére szakmai folyóiratok egész sora is kevés lenne.

Mi tehát a tennivalónk bőrelváltozások esetén?
Először is, ha a legkisebb gyanúnk van arra, hogy a probléma takarmányozási eredetű, azonnal végezzünk drasztikus takarmányváltást! Mit jelent ez? Ha eddig száraz tápot etettünk, most váltsunk házi kosztra vagy fordítva. Ha eddig pl. a csirkés konzervet ette a cicánk, most adjunk neki olyan száraz tápot vagy házilag elkészített takarmányt, amiben még véletlenül sincs baromfihús. Ha eddig főztük a húsokat, mostantól adjunk másik állatfajból származó húst nyersen, apróra darabolva.

Figyelem! A sertéshúst mindig főzve kell adni az állatoknak!

Ne felejtsük el, hogy a macskák, bár ragadozók és húsevők, ennek ellenére tejterméket, tojást, sőt kevés növényi eredetű takarmányt is szívesen fogyasztanak. Ezekkel tegyük változatossá és teljessé megváltoztatott étrendjüket. Sokszor már a takarmányváltás is néhány napon belül látványos javulást eredményezhet!


Fokozhatjuk a gyógyulás esélyeit azzal, ha az étrendváltoztatást összekötjük a
„homeopátiás tisztítószer” a tiszta kénporból készült Sulfur nevű homeopátiás szer adagolásával.
A Sulfur a szőr-és bőrbetegségek kezelésének legfontosabb, s talán leggyakrabban alkalmazott szere is. Rendkívül erőteljesen aktiválja és egyidejűleg szabályozza is a bőr anyagcsere folyamatait, támogatja az egészséges szőrképződést. Ugyanakkor a szervezet egészére is kifejti anyagcsere szabályozó és méregtelenítő hatását.

Ha már sokféle gyógyszert (főként antibiotikumokat) kapott a cicánk és jelentkeznek a gyógyszer mellékhatások tünetei (pl. bőrelváltozások), néhány adag
Sulfurral akkor is megoldható a szervezet méregtelenítése.
Különösen hatékony ez a homeopátiás szer, ha olyan típusú betegen alkalmazzuk, amely maga is az úgynevezett „sulfur” egyedek közé sorolható!


Mi jellemző a sulfur típusú macskára?

A Sulfur alkatú állatok erőteljes, feltűnően kellemetlen, szúrós testszagot árasztanak maguk körül, szőrzetük zsíros, csapzott, filcesedésre hajlamos, nehezen tartható rendben. Önmagukkal sem sokat törődnek, az átlagosnál kevesebbet tisztálkodnak, ezért mindig ápolatlan benyomást keltenek. Piheszőreik nehezen növekszenek, bőrük hajlamos a korpásodásra.

Adagolás

A Sulfurt 9 CH-s vagy 30 CH-s potenciában adhatjuk.
A 9 CH-s potenciából 10 – 14 napon keresztül naponta 2 x 1 adagot (1-2db kis golyó) a 30 CH-ból hetente 2 x 1 adagot kell adni a cicának, közvetlenül a szájába, vagy pedig kevés vízben feloldva.

Ha túladagoljuk a sót

Ha a cicánk takarmánya hosszú időn keresztül konzerv táp, vagy olyan házi maradék volt, amilyet a gazdi is fogyasztott, akkor a bőrelváltozások oka a túlzott mértékű konyhasó bevitel is lehet. Ezért ilyenkor a „hasonlót a hasonlóval” elv alapján javasolt a homeopátiás konyhasó adagolása.
Ezeknél az állatoknál a sóháztartás zavara miatt a szőr borzalt, csapzott és fénytelen. Főként a hónalj tájékán és a combok belső felületén találunk apró viszkető göböcskéket, pörsenéseket, amelyek esetenként nedvezőek, de gennyesek is lehetnek.
A homeopátiás konyhasóra – Natrium muriaticum – reagáló macskák fajtársaikkal általában az átlagosnál agresszívebben viselkednek.
Ezt a szert is ugyanúgy adagolhatjuk, mint a Sulfurt és természetesen ebben az esetben se feledkezzünk meg a drasztikus takarmányváltoztatásról: só mentes diétára térjünk át!

Általában a nagyon jó étvágyú, nagytestű, elhízott kandúrok, esetleg ivartalanított egyedek jellemző bőrelváltozása lehet az a jellegzetes ekcémás tünetcsoport, amit a
Graphit nevű homeopátiás szerrel és természetesen megfelelő diétával orvosolhatunk.
Erre az ekcémára jellemző, hogy a bőrön testszerte száraz, erősen korpásodó területek láthatók, a bőr viszonylag vastag, repedezett és az izületi hajlatokban a Graphit típusú alkatokra jellemző ragacsos, mézszerű váladék jelenik meg. A „graphit” egyedek rendkívül kedvesek, nyugodtak és szeretetre méltók, ezért azután sok gazda szeretete jeléül agyon eteti őket. Ők pedig esznek, és persze tovább híznak, ami csak fokozza bőrelváltozásaik súlyosságát.

Természetesen a
homeopátiás kúra megkezdése mellett ez esetben sem maradhat el a megfelelő takarmányváltoztatás: energia szegény étrend, esetleg energia szegény gyógytápok és csökkentett takarmánymennyiség etetése! Bármennyire fáj is a gazdi szíve...

Graphit 5 CH
-ból, vagy 9 CH-ból naponta 2 x 1 adagot adjunk néhány héten keresztül, a tünetek csökkenéséig!
Mikor alkalmazzuk az Arsenicum album nevű homeopátiás szert?
Ha a máskor egyébként gondosan tisztálkodó, jól ápolt cicánál egyszer csak kellemetlen, rothadásra emlékeztető testszagot tapasztalunk, bőre pedig szárazzá, korpássá válik, viszket és a szőrzete zsíros tapintatú lesz.
Az állat ilyenkor feltűnően kívánja a meleget, étvágya romlik, hasmenése van, mely rendkívül bűzös, sötét palaszürke, fekete és többnyire az éjszaka második felében, hajnali kettő óra után erőteljesebb, mint nappal. Bőre is ilyenkor szokott erőteljesebben viszketni. A nagyon szomjas állat csak óvatosan, apró kortyokban fogyasztja a vizet és gyakran hány is.
Ilyenkor az Arsenicum album 5 CH-ból vagy 9 CH-ból naponta 2 x 1 adag javasolt.
Melyik szer jöhet még szóba?
Ha a cicáknál kezdetben főként a mar (a két lapocka közti háti terület) tájékán a szőrszálak töredezését, a piheszőrök kihullását tapasztaljuk, akkor többnyire olyan májkárosodás kezdetére kell gondolnunk, amelyet még a laboratóriumi vizsgálatok sem mutatnak ki.
Annak érdekében, hogy a folyamat súlyosbodását megakadályozzuk, 10 napon keresztül adjunk napi egy adag Lycopodium 30 CH-t és ugyancsak naponta 1 x 1 adag Flor de piedra 9 CH-t.

Hangsúlyozzuk azonban, hogy bár a jól megválasztott homeopátiás szerek hatékonyan gyógyítják a különféle bőrbetegségeket is, ha a kezelés első néhány napja után nem tapasztalnak az állatoknál kezdődő javulást, feltétlenül forduljanak állatorvosukhoz!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése